Kamienny Fornir/ Tapeta Kamienna

Kamienny fornir to produkt eliminujący wszystkie zasadnicze problemy związane z obróbką naturalnych kamieni. Jest lekki i elastyczny, pozwala zastosować kamień wszędzie tam gdzie użycie grubej i ciężkiej płyty kamienia jest trudne lub niemożliwe. Oferuje ograniczone tylko wyobraźnią użytkownika możliwości w aranżowaniu wnętrz oraz przy projektowaniu mebli.
Technologia jego produkcji opiera się na warstwowej strukturze łupków kamiennych. Bloki skały macierzystej pozyskiwane w indyjskich kamieniołomach przygotowuje się do obróbki wyrównując i silnie podgrzewając ich powierzchnię. Pod wpływem wysokiej temperatury łupek rozwarstwia się. Po ostygnięciu na powierzchnię bloku skalnego nakleja się siatkę z włókna szklanego i po wyschnięciu kleju odrywa się arkusz siatki razem z cienką warstwą łupka. Dalsze zabiegi polegają na wzmocnieniu spodniej warstwy żywicą poliestrową. W rezultacie otrzymujemy arkusz składający się cienkiej warstwy naturalnej skały (grubość do 2 mm) zespolonej z włóknem szklanym za pomocą żywic (grubość do 1 mm). Arkusze standardowe mają format 122 x 61 cm (można też uzyskać arkusze o wymiarze 244 x 122 cm) , a ich grubość wynosi do 3 mm i jest nierównomierna na całej powierzchni arkusza. W zależności od rodzaju łupka otrzymuje się kilkanaście odcieni kolorystycznych. Kolor kamienia jest odporny na działanie promieni UV. Jako produkt natury, każdy arkusz jest nieco inny i niepowtarzalny.

Prezentowane przez nas materiały powstają głównie na bazie łupków, skał metamorficznych o silnie zróżnicowanym składzie i charakterystycznej strukturze. Kamień naturalny wykazuje wyraźną podzielność płasko-równoległą, co dzieli powierzchnię na płaskie kolumny. O poszczególnych właściwościach okładziny decyduje skład łupku. Wpływa na kolorystykę i użylenie.

Proponowane przez nas arkusze odznaczają się lekką oraz elastyczną formą, umożliwiając zastosowanie w szerokim zakresie. Kilkanaście odcieni barw, dostępnych w naszym asortymencie, pozwala dobrać model do każdego typu wnętrza bądź elewacji. Kolor odznacza się doskonałą odpornością na działanie promieni UV – nie odbarwia się i nie blaknie. Naturalne pochodzenie sprawia zaś, że otrzymują Państwo produkt o unikalnej, jedynej w swoim rodzaju strukturze.

Inspiracje

ZASTOSOWANIE
DRZWI

Fornir w arkuszach dużych rozmiarów to doskonała okazja do wyprodukowania niepowtarzalnych, kamiennych drzwi

INTARSJE/MOZAIKI

Fornir jest cienki i elastyczny, można go z dużą łatwością obrabiać, ciąć i wycinać dowolne kształty  oraz wykorzystywać w sztuce lub dekoracji.

REKLAMA

Stoiska wystawowe, ekspozytory reklamowe, loga oraz tablice i szyldy mogą zyskać unikalny, kamienny charakter.

KOMINKI

Lekki i elastyczny kamienny fornir z powodzeniem zastąpi ciężkie, kamienne płyty i uprości konstruowanie pięknej obudowy kominkowej.

MEBLE

Zastosowanie  do produkcji mebli, frontów i blatów pozwala wykorzystać piękno naszego kamienia przy zachowaniu odpowiednio zredukowanej wagi produktu.

OŚWIETLENIE

Fornir w wersji przepuszczającej światło „Translucent Stone” to idealny materiał do konstrukcji podświetlanych ścian, frontów meblowych oraz lamp.

ŚCIANY

Duże powierzchnie ścian wewnętrznych oraz elewacje, to idealne miejsce na zastosowanie forniru, który z powodzeniem można kleić do różnorodnego podłoża.

ŚCIANKI DZIAŁOWE

Kamienny fornir to doskonały materiał do konstruowania stylowych i eleganckich, a jednocześnie lekkich i przenośnych ścianek działowych. Łatwość aplikacji kamiennego forniru na płytach MDF stwarza szerokie możliwości w aranżowaniu powierzchni handlowych i biurowych.

ZALETY

WYTRZYMAŁY

Dzięki organicznemu pochodzeniu materiału, kolor forniru odznacza się wytrzymałością na działanie promieniowania UV.

WODOODPORNY

Skład forniru „Flex Stone” czyni go całkowicie wodoodpornym

NATURALNY

Wszystkie kolory forniru są produkowane z naturalnego łupka metodą zrywania cienkich warstw z bloków skalnych.

EKOLOGICZNY

Mniej kamienia, mniejsza waga. Proces produkcji i transportu generuje znacznie mniej zanieczyszczeń niż produkcja standardowego kamienia.

CIENKI

Grubość warstwy kamienia to tylko 1-1,5 mm. Grubość arkusza to maksymalnie 3 mm.

Fornir „FLEX STONE” to około 1,5 kg/m2, a super cienki „NANO STONE” nawet tylko 0,5 kg/m2.

INSTALACJA
1. CZYSZCZENIE POWIERZCHNI PRZEZNACZONEJ DO OKLEJENIA FORNIRU

Przed przystąpieniem do klejenia należy wyczyścić z kurzu i zabrudzeń powierzchnię przeznaczoną do oklejenia oraz dokładnie odkurzyć i odtłuścić (acetonem) tylną powierzchnię forniru.

2. USTALENIE UKŁADÓW I WZORÓW

Proces przygotowania powierzchni do pokrycia oraz układu arkuszy fornirowych jest taki sam jak dla kamienia naturalnego lub płytek ceramicznych. Wstępne dopasowanie forniru przed klejeniem pozwala na prawidłową orientację pojedynczych arkuszy, wzorów, faktur i kolorów przed końcowym ulokowaniem. Zaleca się, aby przed nałożeniem kleju sprawdzić czy każdy arkusz po przycięciu pasuje dokładnie tam, gdzie będzie umieszczony. Należy pamiętać, że powierzchnia każdego arkusza to produkt natury i niemożliwe jest dobranie kilku całkowicie identycznych arkuszy.

3. CIĘCIE

Kamienny fornir jest na tyle elastyczny, że można go ciąć nożycami, ręcznymi lub mechanicznymi piłami ręcznymi lub na prowadnicach. Ze względu na możliwość powstania podczas cięcia arkusza pyłu lub drzazg z włókna szklanego należy zabezpieczyć się środkami ochrony osobistej (maska, okulary, rękawice).

4. WYKAŃCZANIE CIĘTYCH KRAWĘDZI

Wszystkie cięte krawędzie należy wyszlifować papierem ściernym o drobnej granulacji lub frezem tak, aby cięta krawędź forniru była estetyczna i równa.

5. GRUNTOWANIE

Klejone powierzchnie wymagają zagruntowania przed klejeniem tak, aby wzmocnić ich strukturę. W przypadku klejenia forniru na tynk przy zastosowaniu klejów na bazie polimerów hybrydowych należy zastosować głęboko penetrujący preparat gruntujący wzmacniający nośność osłabionych powierzchni porowatych: betonowych i gipsowych.

6. KLEJENIE

Rekomendowany przez nas klej to jednokomponentowy elastomer na bazie MS polimeru w opakowaniu foliowym 600ml. Klej nanosi się na jedną z klejonych powierzchni w formie ścieżki za pomocą wyciskacza ręcznego, akumulatorowego lub pneumatycznego.
Po nałożeniu, ścieżki należy rozprowadzić po całej powierzchni szpachlą zębatą. W przypadku zabrudzenia klejem powierzchni kamienia należy po spolimeryzowaniu się kleju mechanicznie usunąć zabrudzenie.
Czas skórowania się kleju -35 min
Temperatura aplikacji – +50C – +400C
Zaleca się pracować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Ilość kleju na m2 powierzchni około 1 kg.
Zaleca się pracować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Ilość kleju na m2 powierzchni około 1 kg.

7. DOCISKANIE

Fornir kamienny powinniśmy nanosić na klejoną płaszczyznę taką samą metodą jak przy klejeniu tapet – zaczynając od krawędzi, przyklejamy stopniowo dalszą część forniru, równomiernie dociskając go, aby usunąć zebrane powietrze między klejonymi płaszczyznami.

Nadmiar powietrza, powinniśmy usunąć poprzez odpowiedni docisk. W tym celu zalecamy użycie wałka ręcznego. Prawidłowe usuwanie powietrza polega na wałkowaniu przyklejonego do podłoża arkusza rozpoczynając od jego środka w kierunku brzegów, nie należy naciskać zbyt mocno wałka, ponieważ może to spowodować wypchnięcie zbyt dużej ilości kleju.

8. SPOINOWANIE

Arkusze kamiennego forniru można kleić na dwa sposoby: „na styk” oraz z niewielką fugą. W przypadku klejenia z fugą szczeliny między poszczególnymi elementami forniru należy wypełnić kolorystycznie dobraną fugą. Przed fugowaniem wskazane jest oklejenie brzegów forniru taśmą malarską, pozwoli to uniknąć zabrudzenia powierzchni kamienia, a nadmiar fugi można usunąć z wykorzystaniem gąbki.

9. IMPREGNACJA